utorok 2. júna 2015

Ako napísať skvelý text pre váš web

Bezohľadu na to, aký úžasný budete mať design, žiadna stránka nieje kompletná bez dobrých textov. Od headlinov a nadpisov až po text v metadatach - text je to, čo premení návštevníka na zákazníka. Tu je pár tipov na to, ako napísať efektívny text bez toho, aby ste z toho ošediveli.

text pre web

Stanovte si cieľ


Snažíte sa niečo predať, správne? Držte sa tohto zámeru. Pozrite sa na takto: každá akcia alebo klik je “sales pitch” k tomu, aby ste sa posunuli k ďalšiemu kroku. Či je cieľom vašej stránky primäť niekoho k tomu, aby si prečítal váš blog alebo kúpil paradajku, konečný výsledok je ten istý - “predať” užívateľovi konkrétnu akciu. Postavte každú vetu tak, aby nabádala užívateľov k tomuto cieľu.

Skúste tieto slová: kliknúť, kúpiť, čítať, scrollovať, dozvedieť sa

Používajte jasný a stručný jazyk


Každé slovo na vašej stránke by malo mať svoj zmysel a cieľ. Webstránka nieje vedecká práca a pravdepodobne ju bude čítať široký okruh ľudí. Používajte jednoduché slová, vetné zloženie a zrozumiteľný jazyk. Vyhýbajte sa frázam, ktoré obsahujú žargón alebo terminológiu špecifickú konkrétnej oblasti, pokiaľ to nieje nevyhnutné. Radšej by ste si kúpili “červenú zrelú paradajku” alebo “karmínovo sfarbené ovocie guľatého tvaru, ktoré sa skvelo hodí do šalátu”?

Skúste tieto slová: teraz, pretože, jednoducho, pridajte sa, porozumieť

Vytvorte si hlas


Naviažte spojenie s tónom a hlasom vášho textu. Kým niektoré webstránky hovoria priamo a konverzačne na úžívateľov, niektoré sú nadnesenejšie a viac zábavné. Spôsob, akým sa prihovárate, by mal byť v súlade s imidžom vašej značky a mal by byť konzistentný vo všetkých kanáloch. Ak ste žoviálny na Facebooku a Twitteri napráklad, ten istý spôsob vyjadrovania by ste mali použiť aj na váš web. Skúste si napísať 10 slov, ktoré popisujú vašu značku alebo blog a použite tieto slová (a ich synonymá) ako kostru k tomu, ako sa budete prihovárať užívateľom vašej stránky. Pamätajte si, prihovárate sa užívateľom a vytvárate si s nimi spojenie; osobné zámená sú dobrou voľbou.

Skúste tieto slová: vy, my, pomôcť, inšpirovať, objaviť

Editujte, editujte, editujte!


Nič nemôže vašej stránke viac pomôcť ako dobé editovanie. Každé slovo potrebuje byť prečítané a znovu prečítané až dokiaľ nedáva perfektný zmysel. Nahraďte nudné slová tými, ktoré podnecujú aktivitu. Pamätajte na základy vetného zloženia - použite subjekt a akciu. Najmite si editora, ktorý vám pomôže “upratať” váš text.

Skúste tieto slová: vytvoriť, rozvíjať, inovovať, dosiahnuť, zlepšiť

Nakreslite obrázok


Ukážte návštevníkom to, čo im chcete povedať, pomocou obrázkouv a slov. Jazyk vašej stránky by mal ísť ruka v ruke s vizuálmi. Jednoduché ilustračné obrázky môžu pomôcť užívateľom rýchlejšie pochopiť, čo hovoríte.

Skúste tieto slová: silný, dôvera, láska, farba alebo vôňa

“Keep it simple” - v jednoduchosti je krása


V úvode sa vyhnite veciam, ktoré sú zvláštne alebo príliš komplikované. V nadpisoch, podnadpisoch a prvých vetách a odstavcoch uveďte myšlienky jednoduchým spôsobom. Jednoduchý jazyk je nielen ľahký na porozumenie, ale preukazuje aj rešpekt voči času užívateľa.

Skúste tieto slová: autentický, jednoduchý, rýchly, limitovaný, overený

Píšte aktívne


Používajte silné aktívne vety a slovesá a prihovárajte sa aktívnym spôsobom. Myslite na každú vetu ako keby sa akurát diala - subjekt vykonáva nejakú akciu (aktívny prístup). Vyhnite sa zloženiu viet s “je” a “bude” a nájdite slovo, ktoré rovno popisuje akciu.

Skúste tieto slová: spustiť, vytvoriť, skúsiť, promovať, zisk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára