piatok 5. februára 2016

Reklama na Youtube, oplatí sa?

Výhody reklamy na Youtube vyplývajú z toho koľko informácii Google nazbieral o svojich užívateľoch. Pohlavie, vek, záujmy, miesto bydliska to všetko Google využíva pri cielení reklám vo svojich reklamných sieťach. Samozrejme môžeme cieliť aj na kľúčové slová vo vyhľadávaní YouTube - reklamné video sa zobrazí v sponzorovaných odkazoch na hlavnej stránke.

reklama na youtube


Výhody ktoré ponúka reklamný systém na Youtube sú naslednovné:

  • REMARKETING - ponúkanie reklamy užívateľom, ktorí si reklamu pozreli, tí ktorí sú subsciberi a aj tí ktorí video komentovali, alebo ho zdielali
  • Youtube nám dá v prehľadnej podobe výsledky sledovania reklamného videa (napr. v ktorej sekunde užívatelia reklamu preskočili) následne vieme upraviť kreatívu reklamy, aby ľudí v konkrétnom čase viac zaujala

Na čo je reklama na YouTube vhodná a nevhodná?


Treba si uvedomiť, že reklama na YouTube uživateľa nijako neláka na kliknutie, to znamená že preklik na stránku, alebo produkt nemôže byť v tomto prípade prioritou. Ak máte prioritu užívateľa napádať na klik a následnú konverziu je vhodnejšie využiť PPC reklamnú sieť Adwords, alebo textovú reklamu na YouTube.

Na YouTube platíte za prehratie reklamy (video do 30 sekúnd si musí úžívateľ pozrieť celé aby ste platili, pri dlhších videách musí užívateľ pozrieť minimálne prvých 30 sekúnd aby ste platili). Prvých 5 sekúnd je zadarmo a nedá sa preskočiť. Preto je najdôležitejšie v týchto piatich sekundách užívateľa zaujať, aby si reklamu pozrel celú, inak vám narastá cena za pozretie.

Máte nový produkt a chcete, aby o ňom všetci vedeli? Rozšírili ste svoje služby o novú lokalitu a chcete informovať ľudí o tejto skutočnosti? Chystáte sa zorganizovať športové podujatie v danom regióne? Je pred vianocami a chcete cieliť napr. lieky pre ženy, alebo mužov? Toto je len zopár príkladov kedy sa oplatí investovať peniaze do tvorby video reklamy a využiť reklamnú sieť YouTube.

  • vtipné reklamné videá sa rýchlo šíria aj pomocou sociálnych sietí a majú väčší dosah ako klasické videá.

Kto pozerá reklamu na YouTube?


Väčšinou sú to mladí ľudia od 15 - 45 rokov. Je to vaša cielová skupina? Aby sme mohli cieliť na konkrétny vek a pohlavie uživateľ musí byť počas prehrávania videa prihlásený v účte Google. Reklama sa samozrejme zobrazuje všetkým nielen na portaly YouTube, ale aj v partnerskej sieti a na miliónoch stránok, ktoré zdielajú videá z YouTube. 

YouTube je skvelý pre budovanie povedomia o vašej značke v online svete vizuálnou formou. Ak chcete cieliť produkt, alebo službu na mladé publikum YouTube je k tomu priam stvorený. YouTube si samozrejme našiel svojich priaznivcov aj u starších ľudí, ktorí čím ďalej tým viac využívajú online služby.

Textová a obrázková reklama na Youtube


Netreba zabúdať na textovú a obrázkovú reklamu na portály YouTube. Ide o text/obrázok, ktorý sa zobrazuje v spodnej časti prehrávaného videa a je viditeľné počas celého trvania videa. Dá sa zneviditeľniť pomocou krížika. Po kliknutí na text alebo obrázok prejdeme na stránku reklamujúceho.

Aký je optimálny budget na Youtube reklamu?


Treba si uvedomiť, že reklama na YouTube nie je lacná záležitosť. Vie osloviť veľké publikum užívateľov a vie predať váš produkt, alebo službu. Ak chcete aby bola vaša reklama úspešná je potrebné ju podporiť aspoň 500 eurovým budgetom. Po jeho minutí viete vyhodnotiť správanie sa užívateľov. V prípade ak reklama nesplnila očakávania treba ju upraviť. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára