pondelok 8. decembra 2014

Penalizácia stránky - Google Penguin, Panda

Klient ma oslovil, lebo bol presvedčený, že jeho stránka bola potrestaná niektorým zvieratkom z Google ZOO. Po analýze stránky som zistil penalizáciu stránky Penguin(om), ktorá sa v minulom a tomto roku rozšírila aj na mnohé slovenské web stránky.



Z peknej prvej strany vo vyhľadávaní sa stránka postupne prepadávala až na 5, 6 a neskôr Google úplne vyradil hlavné stránky klientovej domény zo svojho indexu. Čo v podstate znamená koniec konkurencieschopnosti na slovenskom internete. 

Cca po 40 dňoch, čo som stránku optimalizoval, sa začala vracať na pôvodné pozície. Keďže Google stihol zaindexovať všetky úpravy, ktoré boli na stránke aj mimo nej urobené, návrat netrval ani tak dlho, ako som pôvodne odhadoval.

Máte problém so svojou stránkou, ktorá sa prepadla vo výsledkoch vyhľadávania? Ozvite sa mi, pomôžem vám.

pondelok 3. novembra 2014

Rozpracované projekty

Už dlhšiu dobu som neprispel ničím novým na svoj blog, tak napíšem aspoň zopár viet čo je nové. Neprispievam tak často aj preto, lebo je veľa roboty - čo ma teší. 

V posledných dňoch som odovzdal novú web stránku pre firmu bazénservis.sk. Je to responzívna stránka, vďaka čomu si budú môcť ľudia popozerať web stránku bez problémov aj na svojich mobilných zariadeniach. Pôvodná stránka bola zastaraná a už nespĺňala funkciu pre súčasné potreby aj z pohľadu SEO bola nepružná. 

Ďalej som začal spolupracovať s novým, podľa mňa veľmi perspektívnym projektom akciomat.sk. Je to portál, ktorý združuje všetky akciové ponuky na jednom mieste. Stačí raz kliknúť a už sa z tej stránky neodlepíte :) Stránka je vo fáze príprav.

Popri tom zopár malých projektov + optimalizácia pre mojich stálych klientov.

streda 15. októbra 2014

Google aktualizácie (Panda, Penguin a Pigeon)



Zaujíma vás čo je Panda, Penguin a Pigeon? Takto sú pomenované aktualizácie vyhľadávacích algoritmov vo vyhľadávači Google. Panda bola nasadená do prevádzky vo februári v roku 2011. Penguin prišiel o rok neskôr. Panda má na starosti znižovať index nekvalitným stránkam a naopak zvyšovať ho stránkam s vyššou pridanou hodnotou. Penguin má za úlohu znižovať index stránkam, ktoré porušujú pravidlá - Google Webmaster. Viac menej ide o identifikáciu Black-Hat SEO techník. Pigeon je posledná aktualizácia algoritmu nasadená 24 Júla 2014 a má na starosti zlepšenia pozície pre lokálne vyhľadávania. Zmeny sa zobrazia aj pri vyhľadávaní v Google Maps popri bežnom vyhľadávaní.

Ako identifikovať či vašu stránku postihla Panda, Penguin, alebo Pigeon?


Na identifikáciu môžete použiť Google Analytics alebo Google Webmaster Tools. Google Analytics je vhodné použiť pri algoritmických postihoch stránky (s odkazom na presný deň, kedy bola aktualizácia vydaná). Google Webmaster Tools informuje o všetkých manuálnych postihoch.
Pri analyzovaní prevádzky na stránke nezabudnite na faktor sezónnosti, aktualizácie stránky alebo nefunkčnosť stránky, ktoré môžu mať za následok pokles prevádzky bez pričinenia Google algoritmov.

Buďte aktívni (neustále pozorujte spätné odkazy, identifikujte možné problémy v kóde stránky, sledujte prevádzku) s identifikáciou možných problémov (ktoré môžu viesť k postihom), ale nebuďte paranoidný :)

Na čo sa Google pozerá?


Relevantnosť a kvalitu


Či je vaša stránka veľká, alebo malá stále je čas na zlepšovanie obsahu.

Takže ako sa brániť zvieratkám zo ZOO?


- Treba porozumieť vstupným dátam (neustálou kontrolou)
- Hodnotiť situáciu a neustále hľadať vylepšenia
- Testovať a učiť sa
- Nájsť si človeka, ktorý tomu rozumie

Nemáte čas to sledovať? Postarám sa Adamovic SEO.

nedeľa 5. októbra 2014

Branding - využite branding vo svoj prospech




Máme radi referencie. Keď robíme svoje nákupné rozhodnutia (obzvlášť pokiaľ sa jedná a niečo vážnejšie alebo o niečo, s čím nemajú dostatok skúseností), radi sa oprieme o odporúčania. Voči klasickej reklame, ktorou sme presýtení, je aj tak väčšina z nás už imúnna. Potrebujeme poradiť - od niekoho, na koho názor by sme sa mohli spoľahnúť. Čím dôveryhodnejší sa nám daný zdroj zdá, tým viac na jeho názor dáme. V digitálnom svete sú takýmito zdrojmi väčšinou tí, s ktorými sme sa nikdy fyzicky nestretli.

Keď ste si naposledy kupovali nejakú elektroniku, kam ste šli po informácie? Ja osobne by som si nekúpil technické zariadenie, pokiaľ by som si neprečítal viac informácií a komentáre od ľudí, ktorí dané zariadenie už vlastnia. Obzvlášť, keď je to dnes na internete také jednoduché.

Dôležitú úlohu v tomto smere zohrávajú blogeri. Tí blogujú na rôzne témy a prinášajú svojmu publiku pridanú hodnotu v podobe rád a odporúčaní. Mnohí z nich sú na internete už ‘známe osobnosti’ a majú svoje meno a dôveryhodnosť. A to predstavuje zaujímavú cestu, ako osloviť cieľovú skupinu potenciálnych klientov.

Vy poznáte svoju spoločnosť a produkty najlepšie. Zadefinujte si profil vašich zákazníkov, svoj cieľový trh, najväčšie plusy vášho produktu, ako aj možné riziká - jeho mínusy. Veríte svojmu produktu? Prečo by ste si ho vy osobne kúpili? Ste presvedčený o jeho kvalitách a prínosoch pre zákazníka? Povedzte to.


Čas na vyhľadávanie


Prvá a zároveň najzdĺhavejšia vec je prieskum. Hľadajte na internete príspevky / blogy, ktoré sa venujú problémom, ktoré váš produkt rieši. Pozrite sa na konkurenciu. Pozrite sa na to, čo hovoria ľudia o podobných produktoch. Vytipujte si miesto, kde sa nachádza publikum, ktoré môže mať o váš produkt záujem. Zadefinujte si pozíciu vášho produktu voči konkurencii. A nájdite kľúčových hráčov - mienkotvorcov, cez ktorých by ste informácie chceli šíriť.

Akonáhle si vytipujete takýchto ľudí, zistite si o nich čo najviac informácií. Sú to obyčajní ľudia ako vy. Sledujte ich na Facebooku, Twitteri, pozrite si ich predchádzajúce príspevky. Zistite, akým spôsobom píšu. Tieto informácie budete potrebovať v ďalšj fáze.

Sme v kontakte


Ak už jednoznačne viete, kto je tá osoba, cez ktorú by ste chceli komunikovať a máte o nej dostatok informácií, je čas na prvý kontakt. Nezabudnite, že bloger nieje váš zamestnanec ani dodávateľ - má to byť váš partner a teda vaše partnerstvo musí byť rovnocenné a výhodné pre obe strany. Vy chcete komunikovať váš produkt, bloger chce písať o niečom zaujímavom. Buďte profesionál, nesnažte sa ho “opiť rožkom” a tlačiť do toho, aby napísal niečo, o čom nieje aj on presvedčný. A už vôbec nie korporátne “marketing bullshits”. Jasne s ním preberte prečo si myslíte, že je váš produkt dobrý a aj jeho nedostatky (zvyšuje to dôveryhodnosť, naviac, ak je bloger v danej problematike doma, aj tak by na ne prišiel sám). Predajte sa - keď vášmu produktu veríte vy, ľahšie o jeho kvalitách presvedčíte aj iných.

Sústreďte sa na kvalitu, neoslovujte veľa partnerov - iba blogy s relevantným obsahom. Takto získate dlhodobých partnerov, ktorí vám pribesú pridanú hodnotu, ktorú inde nezískate.

Ak zveríte optimalizáciu vašej stránky do našich rúk, tak tieto služby sú u nás samozrejmosťou.

piatok 19. septembra 2014

Kvalitné internetové katalógy a ich prínos do WWW

Možno ste zaregistrovali, že popularita katalógových portálov na internete je na úpadku


V minulosti sme katalógy používali na vyhľadávanie web stránok. V počiatkoch vyhľadávača Google sme katalógy používali na vytváranie spätných odkazov a na zviditeľnenie web stránky na internete. V tomto čase začali katalógy hromadne spamovať spameri pomocou link-buildingu. A v tomto čase nastal aj úpadok katalógov ako takých.

Na druhej strane katalógy prestali byť pre užívateľov zaujímavé aj preto, že všetky potrebné informácie sme si mohli vyhľadať priamo cez vyhľadávače.

Kvalitné katalógy v dnešnej dobe sú vysoko strážené proti spamu a udržujú si iba kvalitné odkazy. Význam katalógov sa posunul na ponuku dobre štruktúrovaného obsahu s kvalitnými web stránkami.

To znamená, že kvalitný katalóg môže aj v dnešnej dobe ponúknuť:

- budovanie povedomia stránky

- zviditeľniť stránku s relevantným obsahom

- vytvoriť povedomie o značke tzv. digitálnu stopu

Dolu uvediem niektoré katalógy, ktoré stále majú potenciál priniesť stránke kvalitu (ak sa v katalógu nachádza na stránku link).


DMOZ.org
Business.com
DirJournal.com
JoeAnt.com
JasmineDirectory.com
Isoosi.com

nedeľa 7. septembra 2014

Spustil som novú web stránku

#novagrafika, #novastruktura, #responzivnydizajn

Nakoľko pôvodná stránka (ako vyzerala si môžete pozrieť na adrese archive.org) už nespĺňala moje predstavy o modernom webe, tak som ju vynovil a pripravil modernejšiu prezentáciu. To, či sa vám páči alebo nie, možete vyjadriť v komentároch pod článkom.

Okrem dizajnu som doplnil stránku aj o nové informácie...

optimalizácia - nový web

utorok 2. septembra 2014

SEO a diakritika

Vzhľadom na jednoduchšie čítanie som sa rozhodol začať písať s diakritikou. Nie som zástanca tohto písania, ale je pravdou že čítanie je potom jednoduchšie a chcem aby sa môj blog čítal jednoducho "dobre".

Čo sa týka optimalizácie a diakritiky, tak aj Google popracoval na tom, aby nemal problém s našimi interpunkčnými znamienkami. Takže budem používať diakritiku aj pri optimalizovaní vašich web prezentácii. Je faktom, že optimalizácia u nás sa robi na slova s diakritikou a aj bez diakritiky. Nakoľko google berie slová s a bez diakritiky ako dve rôzne slová. Zistenie, že napríklad slovo:

bazény vyhľadáva v priemere 1900 ľudí za mesiac a slovo bazeny vyhľadáva v priemere 6600 ľudí za mesiac. Ak by som dane kľúčové slovo optimalizoval iba s diakritikou, tak by som prišiel o 4700 ľudí.

Ak chcete aby som sa postaral o optimalizáciu vašej stránky, tak ma prosím kontaktujte, Adamovic SEO

SEO - kvíz

Máte chvíľu čas na kvíz o SEO?

Ak áno tu je link: seo optimalizácia kvíz

streda 6. augusta 2014

Nesuvisi so SEO ale zaujalo


pondelok 14. júla 2014

Optimalizacia stranky bazenservis.sk

bazeny

- stránka je v procese optimalizácie


Priebeh optimalizacie: (google.sk)
  • 28 zaciatok optimalizacie (stranka sa zobrazuje na pozicii 300+) 
  • 30 tyzden - stranka sa zacala zobrazovat na 3 strane 8 pozicia
  • 31 tyzden - stranka sa zobrazuje na 2 strane 4 pozicia
  • 33 týždeň - stránka sa zobrazuje na 2 strane 6 pozícia
  • 36 týždeň - stránka sa zobrazuje na 2 strane 2 pozícia
  • 40 týždeň - stránka sa zobrazuje na 2 strane 5 pozícia
  • 42 týždeň - stránka sa zobrazuje na 2 strane 5 pozícia

pondelok 7. júla 2014

Optimalizácia ma bavi :)

Ako si mozete vsetci vsimnut ked do vyhladavaca zadate klucove slova, tak v hornej casti obrazovky su zobrazene reklamne odkazy (je to platena reklama Adwords). Kazdy kto si zaplati, tam moze byt bez toho aby vyuzil SEO.

Nevidim na tom nic zle, ak ludia maju peniaze aby platili PPC, tak je to dobra vec, aj ked moj nazor je taky, ze treba vyuzit aj SEO aj PPC a ked je uz stranka na prvej strane, tak PPC eliminovat uplne, alebo ciastocne. Setrim peniaze, ktore som dal do SEO a v buducnosti profitujem na klientoch z vyhladavania.

No a teraz preco ma to bavi. Su firmy ako ta moja, ktore sa zivia optimalizaciou web stranok. Je ich nespocetne vela a preto mame vysoku konkurenciu pre klucove slova = optimalizacia a seo. A asi aj preto sa nikomu "nechce" optimalizovat si vlastnu stranku.

obrazok z vyhladavania: (klik pre zvacsenie obrazka)

Kolko spolocnosti ponuka optimalizaciu web stránok a nenapadne ich optimalizovat si svoju vlastnu stranku, aby preukazali svoju schopnost byt aspon na prvej strane vo vyhladavani. Cest vynimkam...

Staci ze ludia maju nainstalovany AdBlock a uz sa platena reklama vo vysledkoch vyhladavania zobrazovat nebude. 

Ja som sa dal inou cestou, moja stranka sa bude zobrazovat na poprednych prieckach a PPC si platit nebudem, lebo to moze kazdy.


Optimalizacia priestoru na stole

Na tomto videjku som sa pobavil  :))


pondelok 23. júna 2014

Optimalizacia stranky spolocnicka.net

Ako uz nazov stranky napoveda, jedna sa o stranku, ktora je specificka svojim obsahom.

praca spolocnicky

Stretol som sa s majitelkou stranky, ktora si je vedoma ze optimalizaciu na stranke zanedbali a konkurencia ich zacala predbiehat. Navrhol som jej kroky, ktore budu potrebne urobit a zacal som na stranke pracovat.

Zakladom bola uprava textu z hladiska obsahu aj spravnej html syntaxie. Nasledovala optimalizacia obrazkov, javascriptu, html kodu ako takeho.

Vytvoril som blog o vip spolocnickach a cakam na upravu textu, ktory bude fungovat ako juice s odkazmi na spominanu stranku.

Dalej sa budem venovat spatnym odkazom na stranku, ale nebudem ju pridavat do kazdeho katalogu, ale vyberiem si kvalitu s moznostou pridania anchor textu pri odkaze aby linky boli podporene a budu velmi cielene a hodnotne.

Klucove slovo zverejnim ked bude stranka na prvej pozicii vo vyhladavani.

Priebeh optimalizacie:

  • 23.06.2014 zaciatok optimalizacie (stranka sa zobrazuje na 3 strane)
  • 25.06.2014 stranka sa zobrazuje na 1 strane 5 pozicia
  • 30.07.2014 stranka sa zobrazuje na 1 strane 2 pozicia  <-- vysledok optimalizacie google.sk
- 10.09.2014 - nový web
- nová stránka je v procese optimalizácie

utorok 10. júna 2014

Optimalizácia stranky a ako som ju dostal na prvu stranu vo vyhladavani za 30 dní

Ako dlho trva v sucasnosti dostat novu domenu na prvu stranu vo vyhladavani Google

Dokaz ze aj nova domena sa moze zobrazovat na poprednych prieckach vo vyhladavani. Moja skusenost s web optimalizaciou.


10.03.2014 som  kupil novu domenu  cashbackv1.eu. Na zaciatku som este nevedel co presne chcem s touto domenou robit, tak som si na nej skusal pisat rozne html stranky s tym, ze stránku ktoru som nakoniec vytvoril a vyzera tak, ako v sucasnosti bola spustena az 15.05.2014, takze skoro 2 mesiace po tom, ako som domenu zakupil. Budem ratat cas odkedy Google zaindexoval moju stranku od 15.05. Pouzil som rozne moderne SEO techniky (white hat) na optimalizaciu stranky a cakal som, co sa bude diat. Moje hlavne klucove slovo je seo optimalizacia. Ani nie po dvoch tyzdnoch okolo 29.5 sa stranka zobrazila na tretej strane a 7 pozicii vo vyhladavani Google.sk s klucovym slovom seo optimalizacia. Co ma povzbudilo a zacal som na stranke pracovat este viac. Doladil som html kod, prepracoval som optimalizaciu zo vsetkych stran a zasa som cakal na vysledok. Ani nie po dvoch tyzdnoch 07.06 sa stranka zobrazila na prvej strane a 8 pozicii na moje klucove slovo seo optimalizacia.

Takze ani nie mesiac trvalo dostat moju stranku na prvu stranu vo vyhladavani google.sk. Co ma potesilo este viac. O par dni neskor 09.07 sa stranka zobrazila na prvej strane aj vo vyhladavani Google.com.

To ze som dostal svoju stranku na prvu stranu vo vyhladavani neznamena, ze skoncim s optimalizaciou a budovanim povedomia mojej stranky. Je to len zaciatok. Len som vam chcel ukazat, ze aj v dnesnej dobe optimalizacie web stranok je mozne dosiahnut aj taketo rychle vysledky. 

Zhrnutie

  • 10.03.2014 kupa domeny cashbackv1.eu
  • 15.05.2014 spustenie web stranky <-- zaciatok optimalizacie
  • 29.05.2014 stránka zobrazena na 3 strane 7 pozicii Google.sk
  • 07.06.2014 stranka zobrazena na 1 strane 8 pozicia Google.sk <-- po mesiaci
  • 07.07.2014 stranka zobrazena na 1 strane 6 pozicia Google.sk <-- po 2 mesiacoch
  • 25.07.2014 stranka zobrazena na 1 strane 5 pozicia Google.sk <-- po 2 mesacoch a 18 dnoch

Keby ste mali zaujem o moje sluzby, kliknite na: seo optimalizacia.




piatok 30. mája 2014

Google Crowling a indexacia stranok

Co znamena Google Crowling a indexacia



Google neustale hlada, prehladava, uklada a triedi vsetky indexovatelne stranky na webe, aby ich bolo mozne vyhladat cez vyhladavac. Proces pomocou ktoreho nachadza a prehladava stranky na internete sa vola Crowling. Google k tomu pouziva niekolko programov, ktore sa volaju Boti, alebo Roboti, ktori Crowluju cely web. Spomedz nich je najhlavnejsi Googlebot, ale existuju aj ine velmi dolezite, ktore napriklad prehladavaju blogy, vola sa Google Blog Bot. Proces ukladania stranok pre dalsie pouzitie vo vyhladavani a triedenie stranok do spravneho poradia sa vola indexovanie.

 Preco na tom zalezi?

Ak je stranka zle crawled (prehladana), alebo niektore stranky nie su zaindexovane, takato stranka bude nenajditelna pomocou vyhladavaca Google. V texte sa budem opierat o vyhladavac Google, ale rovnake alebo podobne pravidla platia aj pre ostatne vyhladavace ako su Bing, Yahoo.

Problemy a ich riesenie

V prvom rade je tazke zmerat indexaciu velkych stranok. Aby sme mali prehlad, ktore stranky boli indexovane je dobre pouzivat sluzbu Webmaster Tools. Ak je stranka naozaj velka, tak neexistuje cesta pomocou korej by sme zistili presnu indexaciu vsetkych stranok. Pomocou Google Analytics, vieme zistit ktore stranky dosahuju navstevnost, tiez doporucujem  pouzivat funkciu cache: vo vyhladavaci, pre kontrolu najdolezitejsich stranok a aj podruznych stranok, aby sme dostali prehlad ako je stranka indexovana.

Frekvencia prehladania stranky nie je kontrolovatelny faktor, ale su veci ktore na to mozu pozitivne vplyvat (zopar ich tu uvediem v poradi podla dolezitosti)

  • Vyznamnost domeny. Matt Cutts nedavno v rozhovore povedal, ze frekvencia a hlbka prehladania stranok je zavisla od PR stranky. (PR=PageRank)
  • Spatne odkazy (backlinks). PR je vypocitane na zaklade backlinks, ktore su zasadne pre indexaciu. Pokial stranka rychlo rastie, ale neziskava dostatocne mnozstvo spatnych odkazov, toto moze viest k tomu ze Google ohodnoti obsah ako nizsko kvalitny (garancia znizenia frekvencie crowlingu aj indexacie)
  • Deep Linking. Spatne odkazy na individualnych strankach (tzv. hlboke prepojenie) je efektivna cesta ako dosiahnut indexaciu stranok a uchovat ich v indexe Google. Interne odkazy na rovnake stranky moze tiez pomoct. Snazte sa, aby aspon vase najdolezitejsie stranky mali oba spomenute druhy. Je potrebne aby linky boli "nasledovatelne" (nesmu obsahovat atribut rel="nofollow")
  • Navigacia a hierarchia na stranke. V maximalnej moznej miere by mala byt pouzita jednoducha navigacia na stranke. (ako priklad by som uviedol stranku fanbase.com, vsetky kategorie sa nachadzaju v hornej casti obrazovky) To znamena za a) vytvorit cim menej podadresarov a subdomen a za b) vsetky dolezite stranky by mali byt dostupne na par klikov z hlavnej stranky (viac ako 3-4 kliky su uz problem).
  • XML sitemaps. Je nutnost. Tu je stranka ktora vam sitemap vyhotovi online: xml-sitemaps.com. Po tom ako si vytvorite sitemaps, je potrebne ho nahrat pomocou Webmaster Tools. Okrem sitemaps mozete pouzit aj funkciu Fetch as Googlebot vo Webmaster Tools, efekt je rovnaky ako odoslanie aktualneho sitemaps suboru.
  • Odstranenie duplicitneho obsahu. Vseobecne plati, ze duplicitny obsah na stranke nie je postihovany penalizaciou zo strany vyhladavaca aj napriek aktualizacii Panda, ale duplicitny obsah je povazovany za spam. Mali by ste udrzovat zdravy obsah na stranke a minimalizovat duplicitny obsah na stranke. Obzvlast na velkych strankach moze duplicita na roznych strankach sposobyt zlu indexaciu. Typickym prikladom zdovjenia obsahu je pri strankach ktore pouzivaju subdomenu, stranky bez a so subdomenou mozu mat rovnaky obsah. Da sa s tym vysporiadat pomocou URL canonization (pozri dalsi bod)
  • URL canonization. Znamena vytvorit jednotnu a pouzivatelsky jednoduchu URL pre kazdu stranku cim dame vediet vyhladavacu, ze URL je canonical. Priklad: link <link rel="canonical" href="http://example.com/canonical-url-example.html"> ktory sa vlozi medzi <head> a </head> tag. Mozeme si pomoct aj so sluzbou Webmaster Tools funkcia Display URLs as. Je to jednoduchsie ako pisat kod. 
  • Stabilita URL a jedinecnost stranky. Niektore aplikacie sposobuju zobrazenie rozneho obsahu pod tou istou URL adresou. Okrem toho title tag moze byt tiez generovany automaticky. Automaticke generovanie moze sposobit problem pri spravnom indexovani obsahu. Pre najlepsie vysledky musi byt obsaj a aj nadpis unikatny (kazda stranka by mala mat iny nazot title tag) a mal by byt zobrazeny na unikatnej URL adrese. Ak pouzivate rovnaky nadpis pre vsetky stranky Google moze tieto stranky povazovat za duplicitne a nebude ich indexovat. Upravte si nadpisy aby boli unikatne.
  • Originalny obsah. Je dolezite aby obsah na najdolezitejsich strankach bol originalny.
  • Aktualizacie, kanaly. Casta aktualizacia obsahu ma za nasledok castejsie prehliadanie stranky. Zalozenie RSS kanala maju priaznive ucinky na crowling.
  • Socialne stranky. Linky so sicialnych stranok aj napriek tomu ze su "nofollow" pomahaju robotom indexovat novy obsah na strankach. Vratane tlacidiel na zdielanie a podpora stranky na socialnych sietach moze viest k rychlejsej indexacii. 

Technicka poznamka

Najdolezitejsia aktualizacia systemu indexacie Google sa vola Google Caffeine, prve spustenie bolo v Auguste 2009 a dokoncenie indexacie bolo 8 juna 2010. System prehladavania stranok sa stal dynamickym, prehladava web po castiach a prakticky v realnom case. Od spustenia Caffeine sa do zretele dostali aj socialne siete Facebook, Twitter a v sucasnosti aj dalsie.

Video ako Matt Cutts rozprava o zakladoch crowlingu a indexacie a spomenul aj zopar zaujimavych detailov

štvrtok 29. mája 2014

Ako funguju Rich Snippets a ako ich vytvorit



Výsledky vyhladavania vo vyhladavaci Google sa stava cim dalej konkurencieschopnejsie. A preto Google predstavil Rich Snippets, je to novy sposob ako zobrazit efektivnejsie obsah stranky priamo vo vyhladavaci. Je to metoda ako sa odlisit od ostatnych podobnych vysledkov vo vyhladavani.

Rich Snippets (strukturovane uryvky) sa stavaju novymi klucovymi slovami. Tieto male detaily (kusky kodu, ktore zadate do html kodu) sposobia "pop" zobrazenie vaseho obsahu aby sa odlisil od ostatnych bez ohladu na to ktoru poziciu mate na prvej strane. Spravne pouzitie Rich Snippets je v dnesnej dobe nevyhnutne aby sme sa odlisili od konkurencie.

Co su v skutocnosti Rich Snippets


Rich Snippets su kusky kodu, ktore zabezpecia zobrazenie viacerych doplnkovych informacii priamo vo vyhladavani. Tieto kusky kodu, ktore su potrebne implementovat do kodu stranky sa volaju Rich Markup (standard najdete na Schema.org). Tento standard samozrejme podporuje aj spolocnost Google.

Ukazme si konkretny priklad

Predstavme si ze nasa stranka je o filme Avatar, na stranke mame link na trailer k filmu, informacie o reziserovi atd. HTML kod bude vyzerat nasledovne:

<div>
 <h1>Avatar</h1>
 <span>Director: James Cameron (born August 16, 1954)</span>
 <span>Science fiction</span>
 <a href="../movies/avatar-theatrical-trailer.html">Trailer</a>
</div>

Zacneme s identifikaciou sekcie o stranke ktora je o filme Avatar. Urobime to tak, ze pridame polozku itemscope do kodu, ktory uzatvara tuto sekciu, nasledovne:

<div itemscope>
  <h1>Avatar</h1>
  <span>Director: James Cameron (born August 16, 1954) </span>
  <span>Science fiction</span>
  <a href="../movies/avatar-theatrical-trailer.html">Trailer</a>
</div>

Pridanim polozky itemscope specifikujeme, ze kod html obsiahnuty v <div>...</div> tagu patri k danej sekcii.

A to nie je vsetko co potrebujeme specifikovat. Dalsim krokom bude specifikacia o aky druh polozky sa jedna. Druh polozky zadefinujeme pomocou atributu itemtype ktory vlozime hned za itemscope.

<div itemscope itemtype="http://schema.org/Movie">
  <h1>Avatar</h1>
  <span>Director: James Cameron (born August 16, 1954)</span>
  <span>Science fiction</span>
  <a href="../movies/avatar-theatrical-trailer.html">Trailer</a>
</div>

Takto definujeme ze obsah v <div> tagu je o filme, tak ako je definovany v hierarchii schema.org. Typy poloziek su definovane ako URL adresy, v tomto pripade http://schema.org/Movie.

Co mozeme este zadefinovat o filme Avatar? Filmy maju dalsie zaujimave informacie ako mena hercov, rezisera, hodnotenie. Definovat vlastnosti poloziek mozeme pomocou atributu itemprop. Napriklad ked chceme identifikovat rezisera filmu zadame atribut itemprop="director" do prvku ktory uzatvara meno rezisera. (Na stranke http://schema.org/Movies najdete vsetky atributy k tejto sekcii)

<div itemscope itemtype ="http://schema.org/Movie">
  <h1 itemprop="name">Avatar</h1>
  <span>Director: <span itemprop="director">James Cameron</span> (born August 16, 1954)</span>
  <span itemprop="genre">Science fiction</span>
  <a href="../movies/avatar-theatrical-trailer.html" itemprop="trailer">Trailer</a>
</div>

Vsimnite si, ze som pridal <span>...</span> tag, do ktoreho som doplnil itemprop atribut k danemu textu na stranke. <span> tag nemeni vzhlad stranky ako ju renderuje prehliadac, takze su vhodne html prvky pre pouzitie s atributmi itemprop.

Vyhladavace teraz vedia nie len to, ze dana URL je http://wwwavatarmovie.com, ale aj to ze informacie v nej su o filme Avatar, ktory reziroval James Cameron.

Pouzitie slovnika schema.org


Nie vsetky stranky su o filmoch v nasledovnej sekci vam ukazem kde a ako najdeme dalsie typy poloziek, ktore mozete pouzit na stranke. Na stranke schema.org najdeme aj dalsie typy z ktorych kazda ma svoje vlastne atributy a nastavenia, ktore mozu byt pouzite na specifikaciu co sa na danej stranke nachadza.

Tu je zoznam najpouzivanejsich typov:


  • Creative works: CreativeWork, Book, Movie, MusicRecording, Recipe, TVSeries
  • Embedded non-text objects: AudioObject, ImageObject, VideoObject
  • Event
  • Organization
  • Person
  • Place, LocalBusiness, Restaurant ...
  • Product, Offer, AggregateOffer
  • Review, AggregateRating

A tu si mozete pozriet vsetky ostatne typy.
Copyright 2014, Optimalizacia SEO

Čo je to Google Plus



Google Plus je zaujimava stranka svojim druhom. Vela rokov vyvoja a aj mnozstvo neuspesnych produktov nakoniec vyustilo v solidnu socialnu platformu Google+. V jednom celku ponuka mnozstvo mensich sluzieb, aby ponukla co najlepsi zazitok pre osobne ale aj profesionalne pouzitie.

Plati jedna vec a to ta, ze Google je hnacou silou evolucie internetu. Svoje chapadla maju skoro vsade a casto tvoria nove trendy pokial ide o nove funkcie. Na druhej strane ak nieco nevymyslia samy, vedia velmi rychlo zapracovat aj inovacie ktore vymyslel niekto iny.

Google+ je vydarena socialna platforma, ktora rastie zo dna na den. Pravidelna aktualizacia a uzivatelsky privetive prostredie ich dava na poprednu priecku v pyramide socialnych sieti.

Google Reklamy Nakupy

Nový program od spolocnosti Google 

Je pre e-shopy ktore chcu propagovat svoje produkty v sieti Google. Kedykolvek uzivatel vyhladavaca Google.sk zada dotaz ktory je relevantny k nejakej polozke v ucte Google Reklamy Nakupy automaticky sa zobrazia dane produkty vo vyhladavani aj s obrazkom s cenou a nazvom. Tato forma reklamy umozni obchodnikom reklamovat na Google.sk celu radu svojich produktov. Zobrazenie produktov je samozrejme zadarmo, zadavatel reklamy plati az pri kliknuti na dany produkt, po kliknuti bude zakaznik presmerovany do vaseho e-shopu.

Platíte iba za výsledky


To znamena, ze platite az v momente ked niekto klikne na vas produkt a tym padom pride na vas web.

Čo k tomu potrebujete


K zalozeniu reklamy s produktovymi informaciami je potrebny ucet Adwords a ucet Merchant Center tu je prievodca v ceskom jazyku: https://support.google.com/adwords/answer/2454022?hl=cs

Ak mate produkt, ktory chcete spopagovat a je to nieco co by ludia chceli (budu na neho klikat), tak je to dobra moznost ako priviest novych zakaznikov do vaseho e-shopu. Je tu moznost ako prevalcovat konkurenciu, hlavne pre nove e-shopy.

Moj tip: Predavate sedacky, dajte si zalezat aby fotka predavala, to je zaklad predaja cez internet. Zalozte si konto na Google Reklamy Nakupy, ak ho este nemate a urobte ponuku ktora sa neodmieta. To znamena dajte taku cenu, ktora zaujme. Nemusite cakat dlho a ludia sa k vam prekliknu.

Viac informacii sa docitate priamo na stranke Google Reklamy Nakupy

Zmeny v algoritmoch Google

Zmeny v algoritmoch vo vyhladavaci Google prebiahaju stale castejsie (az nikolko krat do roka). Kto sa v tom ma vyznat? Chceme pisat o vacsich zmenach ktore sa udiali od roku 2012 po sucastnost a zmenili zasadne vysledky vo vyhladavani. Vyhľadávač Google zacal od roku 2010 masivne menit svoje algoritmy a zacal penalizovat zle optimalizovane weby. Vsetko sa toci okolo unikatneho textu (bez duplicity) v obsahu stranky a odkazy na web stranku (relevantne a prirodzene odkazy so spravnym anchor textom).

1.1 Google Pinguin 1.0 - ktory bol spusteny v roku 2012 a zasiahol hlavne stranky ktore boli preoptimalizovane. Tykalo sa to tych webov ktore mali nakupene odkazy a dalsich webov s duplicitnym obsahom. Dalsia zasadna optimalizacia algoritmov prebehla koncom roku 2012 a postihla hlavne eshopy a vela z nich sa prepadlo vo vyhladavani.

1.2 Google Panda - vela aktualizacii prebehlo od roku 2011 a postihla vela webov s neoriginalnym obsahom

1.3 Google Pinguin 2.0 - bol spusteny zaciatkom roku 2013 a bola to este komplexnejsia optimalizacia algoritmu so zameranim na duplicitu obsahu, nakúpene odkazy v patickach (kde primarne nejde o navstevnost, ale o zdroj spatnych odkazov), penalizacia nekvalitnych PR clankov na nekvalitnych weboch a trestanie webov s vysokym obsahom klucovych slov.

1.4 Cesky Seznam - zmenil svoj algoritmus po vzore Google koncom roku 2012 a postupne sa ho snazi zlepsovat, aby sa vyrovnal vysledkom Google. Zatial sa mu nedari penalizovat preoptimalizovane weby a stranky s velkym poctom nekvalitnych spatnych odkazov.

1.5 Google Kolibrik - tato novinka v algoritme z roku 2013, ktora postihla 90% webov, takze hovorime o najvacsej uprave algoritmu, kde sa vyhladavac zameriava na tvar vyhladavacieho dotazu, ked je vyhladavanie mierene na celu vetu a nie len na klucove slova. Vyhladavac sa nezameriava na spatne odkazy a unikatny obsah ako predtym, ale ovplyvnuje ho vyhladanie a dolezitost long tail klucovych slov.